| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 2.7 V |
| Dropout Voltage | 210 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 250 nA |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | 25 mV |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
Stock: 1652
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55656
Ext.Price$0.55656
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55656 | $0.55656 |
| 10 | $0.33257 | $3.32570 |
| 50 | $0.26393 | $13.19650 |
| 100 | $0.20946 | $20.94600 |
| 500 | $0.17137 | $85.68500 |
| 1000 | $0.14021 | $140.21000 |
| 3000 | $0.11713 | $351.39000 |
| 5000 | $0.10003 | $500.15000 |
